Knihy za rok 2017

Seznam knih, které jsem přečetl za rok 2017:

1) Svět, který skončil včera (Jared Diamond)

Svět, který skončil včera (Jared Diamond)

Jared Diamond, který značnou část svého života strávil na Nové Guinei ornitologickým výzkumem, se zde zabývá srovnáváním života v dnešní společnosti západní civilizace se životem v tradičních společnostech domorodců, ke kterým se civilizace ještě nedostala. Zajímavé je srovnání života v západním světě s lidmi, které žijí v malých komunitách a slaměných chýších. Nejde říci, který život je lepší, ale rozhodně je zde možnost se navzájem od sebe učit.

2) Jsi Značka (Tomáš Lukavec)

O budování osobní značky. Mnohem více mne však zaujala v knize prezentovaná typologie osobností Rodič-Kaskadér-Bavič-Dobrodruh.

3) Steve Jobs (Walter Isaacson)

Životopis inovátora a podnikatele. Zaujaly mne pasáže vystihující Stevovo přemýšlení a i když nesouhlasím s jeho stylem vedení lidí a společností, odnesl jsem si dva poznatky:

  • design není jen o vzhledu
  • nenechávej áčkové hráče hrát v týmu s béčkovými

 

4) Průvodce začínajícího mimoškoláka (mimoskolu.cz)

Mimoskolu.cz je portál přinášející možnosti vzdělávání mimo školu. Tento e-book shrnuje nejzajímavější články, které vydaly.

 

5) Webová režie (Michal Hudeček)

Jak ke stavbě webu přistupovat jako k režírování filmu.

 

6) Online marketing (Forpsi)

Články od předních českách online marketérů ve formě e-booku.

 

7) Rady zkušeného ďábla (C. S. Lewis)

Něco z jiného soudku. Dopisy ďábla, které ukazují na charakterové vady lidí i společnosti.

 

8) Všechno nejlepší, paní Láryfáry (Betty MacDonaldová)

Kniha pohádek. Dostal jsem jí od kamarádky a vzal jsem jí jako odlehčení před spaním. Svým dětem jí ale nepřečtu, jelikož příběhy mi přijdou obsahově chudé a všechny se drží stejné osnovy  dítě něčím zlobí -> zhoršuje se to -> maminka zavolá kamarádce -> paní Láryfáry to vyřeší kouzelným práškem -> všichni jsou spokojeni jak blechy.

 

9) Vydělávejte na tom, co vás baví (Marianne Cantwell)

O možnostech práce na volné noze.

 

10) Sapiens – A brief history of Humankind (Yuval Noah Harari)

Rozsáhlé dílo popisující vývoj člověka od opičky po komunismus. Mnoho zajímavých faktů a pohledů na věc, které jsem neznal. Věděli jste například, že řeč se u lidí vyvinula proto, abychom mohli drbat o ostatních lidech?

 

11) Vlastní cestou – Jak v podnikaní rozvíjet výkonnost, výjimečnost a vášen (Ján Košturiak)

Kniha slovenského autora o vedení podniků v dnešní době, při jejímž čtení jsem zažil mnoho aha momentů a tak-to-taky-vidím momentů.

 

12) Zvládání stresu metodou Innergame (Timothy Gallewey)

Audiokniha o aplikaci metody Innergame (původně pro koučování tenisu) sám na sebe s cílem omezit si starosti a stres.

 

13) Umění být hodný (Stefan Einhorn)

Vyplácí se být hodný a dobrý člověk? Autor zde dokládá důkazy podložené náboženstvími i výzkumy, že ano.

 

14) Velká kniha čůrání (Jakub Plachý)

Ilustrovaná knížka říkající vše od vysvětlení základních principů močení přes jeho historii až k současným stylům a technikám.

 

15) Na volné noze (Robert Vlach)

760 stránkové dílo tipů a rad k podnikání jako freelancer. Byl jsem u Roberta již na školení a kniha kopíruje jeho osnovu. Tudíž výtěžnost pro mne byla vzhledem k rozsahu poměrně malá. Pokud jste ovšem na školení nebyli, rozhodně doporučuji.

 

16) Nejbohatší muž v Babyloně (George Clason)

Poučení o základním hospodaření s financemi a bohatstvím ukryté do příběhů ze starobylého Babylonu.

 

17) Designérem vlastního života (Burnet a Evans)

Jak přistupovat k plánování vlastního života a kariéry s využitím technik, které používají designáři.

 

18) Funky business navždy (Nordstrom, Ridderstrale)

Pojednání dvou švédský profesorů ekonomie o současnosti a hlavně budoucnosti ekonomiky a kapitalismu. Razí přístup funky, tedy že spoléhat se v podnikání jen na rozum už nestačí (dělají to tak všichni). Ani technologie nám nepomůžou, protože je druzí mohou okopírovat. Klíčem k úspěchu je být funky, trochu ztřeštěný, najít si svůj kmen zákazníků, kteří na vás nedají dopustit a je jedno, že vás třeba ostatní nebudou chápat. Je lepší být někým pro někoho, než nikým pro všechny.

 

19) Tyranie (Timothy Snyder)

Knihu jsem dostal do ruky od Kuby při návštěvě Dubaie a přečetl ji za jeden večer. Autor na 20 příkladech z historie ukazuje, jak snadno můžeme přijít o demokracii a a co konkrétně máme dělat pro její udržení. Silně se zde opírá do zvolení Donalda Trumpa a jeho jednostranný pohled na věc mi příliš nevyhovoval. Každopádně jsem objevil několik zajímavých myšlenek jako že zprávám na internetu by se nemělo tolik věřit (jakou asi dostaneš hodnotu, když jsou zadarmo), či že teror je často pod záminkou zajištění bezpečnosti využit k nastolení diktatury (požár Říšského sněmu, bombové útoky na školách v Rusku).

 

20) Výkonnostní marketing s Google Analytics (Tonkin, Whitmore, Cutroni)

Odborná literatura o tom, jak využít všechny možnosti nástroje Google Analytics k měření výkonnosti jednotlivých marketingových kanálů.

 

21) Tekutá modernita  (Zygmunt Bauman)

Toto dílo mi půjčil Kuba během návštěvy Dubaje na mou výzvu „doporuč mi něco, co bych si sám nevybral“.

Kniha od polského sociologa, který prošel koncentračním táborem, pojednává o tom, jak se současná společnost změnila oproti té 20. století. Stala se z nás společnost jednotlivců, svět už dávno není rozdělen na jednotlivé státy či impéria a výhodu má ten, kdo je mobilní.

Autor se poměrně dost naváží do fordismu – vedení průmyslových podniků dle hesla „větší je lepší“, kde jsou lidé uvázání k jednomu pracovnímu místu na celý život a kde vládne hiearchie a norma. To už podle něj neplatí. Dnešní pracovní kapitál je jen v hlavách a exteritoriální. Práci na počítači můžete dělat jak z kanceláře v Praze, tak z Bali nebo chalupy na Šumavě. A jaké tato změna má důsledky na chování a obavy nás, jednotlivců? O tom právě tato kniha je.

 

22) Lži o zdraví (Matten, Goggins)

Na můj vkus příliš jednostranně zaměřené pojednání o tom, jak bychom se měli stravovat a léčit. Celá kniha by se dala shrnout do „jez všeho s mírou a hýbej se“. Takže žádná novinka.

23) Emoční rovnice (Aleš Kalina)

Autor popisuje svoji teorii, že vše, co v životě děláme, se zakládá na rovnicích uložených hluboko v naší mysli. Rovnic jako „peníze kazí lidi“, „jsem hloupý“, „matika mi nikdy nešla“ existují deseti tisíce a i v dospělosti dle nich jednáme. Pokud však chceme se svým životem něco změnit, cesta vede právě přes odhalení rovnice, která nás k současnému jednání vede, a její následnou změnu.

24) Konec civilizace aneb Překrásný nový svět (Aldoux Huxley)

Dystopické dílo popisující uměle vytvořený svět, kde jsou lidé predestinováni. Je až zarážející, kolik z tohoto půl století starého díla je dnes pravdou. Nejvíce se mi líbila pasáž o roli vědy a umění ve společnosti.

 

 

 

Starší knihy najdete v přehledu Rok 2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *